Astrodvorek Kamenné Žehrovice

Dvojitá hvězdokupa Chí a h v souhvězdí Persea

Double_cluster 

 

 

 

Tahle fotka ukazuje jeden z nejpůsobivějších pohledů na noční oblohu třeba i malým dalekohledem, víc barevně, ale přitom hodně nedokonale.. pocit při pohledu do okuláru je prostě něco úplně jiného.
Snímek vznikl při hledání správné polohy (backfokusu) rovnače/reduktoru TSRed279 na mých malých refraktorech od 60 do 100mm na APS formátu. U všech to nakonec bylo uspokojivé, backfokus u dvou z nich odpovídal doporučení výrobce a u dvou se se zase kupodivu dost lišil. Tohle je focené s tím nejmenším, 60 mm a s kamerou One6 s malým senzorem. Šířka pole je tak jen něco přes dva stupně. 
A ještě tedy co vlastně na snímku je:

Říká se tomu Dvojitá hvězdokupa chí a h, což je obvyklé označení pro dvě krásné sousedící otevřené hvězdokupy NGC 884 a NGC 869  (nazývané též Chí Persea a h Persea). Od Země jsou vzdálené kolem 7 500 světelných let, jejich celková hmotnost je impozantních 20.000 hmotnosti Slunce a stáří pouhých 12.8 milionů let.
V každé z obou hvězdokup se nachází více než 300 modrobílých veleobrů. Jejich nejžhavější hvězdy hlavní posloupnosti jsou typu B0. Obě hvězdokupy se k nám přibližují rychlostí 38-39 km/s. (wikipedie)

 

 

 

Optics:

C
amera:
Filters:
Mount:
Guider
Exposure:

 

 

Takahashi FS60-CB
+ TSRed279
Atik One6
LRGB Baader
SW AZEQ-5
Lacerta MGEN
75 min.


 

 

Back