Astrodvorek Kamenné Žehrovice

NGC 891

NGC 891 

 

Krásná a jasná spirální galaxie NGC 891 leží v souhvězdí Andromedy asi 3.5° východně od populární (hezky barevné) dvojhvězdy (ve skutečnosti čtyřhvězdy) Almach (gama And) a je od nás vzdálená kolem 30 miliónů světelných let. Pozorujeme ji přesně z boku, takže na snímcích je pěkně patrný prachový pás táhnoucí se jejím středem.
Na fotce je v pozadí vidět i několik maličkých galaxií, vzdálených nejspíš kolem 250 milionů sv. let, podobně jako kupa Abell 347, která leží jen kousek za levým dolním okrajem snímku. 
NGC 891 jsem poprvé fotil před téměř deseti lety, ještě s menším refraktotem a zrcadlovkou, k vidění ještě zde.

Optics:

C
amera:
Filters:
Mount:
Guider
Expozice:

Software:

 
NoName Newton 192/800

+ GPU c.c.
Atik One 6
LRGB Baader.
SW AZEQ-6
50mm guider + Lacerta MGEN
19x4 min. (L)
9x2.5 min. (R, G, B each), bin 2x2
PixInsight, Photoshop, Topaz

NGC 891Ještě poznámka ke zpracování. V listopadové noci s poměrně jasným Měsícem (bylo jej vidět 66% a zapadal kolem půl jedné) a později přibývající mlhou jsem stihl nafotit (na galaxii) jen dost málo dat. S mým obvyklým zpracování jsem z toho pořádnou fotku nějak neuměl dostat a tak jsem poprvé na astro použil odšumovací program Topaz DeNoise, který jsem si letos pořídil pro normální focení místních koncertů a podobných akcí s velmi vysokým ISO. Vím, že na českém astronomickém fóru mě za to nepochválí, ale bez toho bych tu určitě nechtěl prezentovat snímek této galaxie i v plném rozlišení (vpravo).


JKŽ,  3.11.  2022 

 Zpět